Skip to main content

Hall of Fame

HALL OF FAME

Members

YEARATHLETE SPORTACCOMPLISHMENT
1971TED FRIEDMANTRACKSTATE CHAMPION
1972MARK HAWALD WRESTLINGSTATE CHAMPION
1975RICKY STONEWRESTLINGSTATE CHAMPION
1976DAVID FISCHER WRESTLINGSTATE CHAMPION
1977RICKY SORKINWRESTLINGSTATE CHAMPION
1978JERRY LEVINE WRESTLINGSTATE CHAMPION
1979DAVID STERNBERG WRESTLINGSTATE CHAMPION
1980DAVID STERNBERG WRESTLINGSTATE CHAMPION
1986JEFF DOMBCIKSOCCER1ST TEAM - ALL OHIO
1986MARK YASOWITZ SOCCER2ND TEAM - ALL OHIO
1986JOHN PAYTON SOCCER1ST TEAM - ALL OHIO
1987JEFF OLIVER FOOTBALL1ST TEAM - ALL OHIO
1989ANTHONY JERDINE FOOTBALL1ST TEAM - ALL OHIO
1990JOEL BLUMENTHAL FOOTBALL2ND TEAM - ALL OHIO
1990RONDELL LEWISBASKETBALL2ND TEAM - ALL OHIO
1990TONY BRITT FOOTBALL1ST TEAM - ALL OHIO
1991JON SCHAEFERSOCCER2ND TEAM - ALL OHIO
1991PAUL CREELFOOTBALL2ND TEAM - ALL OHIO
1991ROB SILVERBASEBALL2ND TEAM - ALL OHIO
1991SCOTT COOPER TRACKSTATE CHAMPION
1991TONY BRITTFOOTBALL1ST TEAM - ALL OHIO
1991DAWANN GRAYFOOTBALL2ND TEAM - ALL OHIO
1992ADAM POKLARFOOTBALL2ND TEAM - ALL OHIO
1992SCOTT KULBERG FOOTBALL1ST TEAM - ALL OHIO
1992ANDY MARKOWITZ BASEBALL1ST TEAM - ALL OHIO
1992DAWANN GRAYFOOTBALL1ST TEAM - ALL OHIO
1993MARK BRITT FOOTBALL2ND TEAM - ALL OHIO
1993DAWANN GRAYBASEBALL1ST TEAM - ALL OHIO
1994REGIS WHITE FOOTBALL1ST TEAM - ALL OHIO
1994DAMION CREEL FOOTBALL1ST TEAM - ALL OHIO
1994REGIS WHITE BASKETBALL1ST TEAM - ALL OHIO
1994DAMION CREELBASEBALL1ST TEAM - ALL OHIO
1995SCOTT FISCHER FOOTBALL2ND TEAM - ALL OHIO
1996JASON STREEM FOOTBALL2ND TEAM - ALL OHIO
1996MARC PETTYFOOTBALL2ND TEAM - ALL OHIO
1998LAUREN ARSHAM TENNISSTATE RUNNER UP - TEAM
1998NICOLE TANENBAUMTENNISSTATE RUNNER UP - TEAM
1998AMY STEINTENNISSTATE RUNNER UP - TEAM
1998EMILY KIRSCHENBAUMTENNISSTATE RUNNER UP - TEAM
1998JEN STEINTENNISSTATE RUNNER UP - TEAM
1998ALLISON LEVIN TENNISSTATE RUNNER UP - TEAM
1998ALLISON BRONDFIELDTENNISSTATE RUNNER UP - TEAM
1999ROBBY BOROFFBASEBALL1ST TEAM - ALL OHIO
2000AMANDA MARTIN TRACK STATE CHAMPION - RELAY
2000LESLI WILLIAMS TRACK STATE CHAMPION - RELAY
2000AREALIA WARRENTRACK STATE CHAMPION - RELAY
2000TINA NGANGANA TRACKSTATE CHAMPION - RELAY
2000MICHAEL LINSKER WRESTLINGSTATE CHAMPION
2001AREALIA WARRENTRACK STATE RUNNER UP
2002MICHAEL LINSKERWRESTLINGSTATE CHAMPION
2002JORDAN LIPPWRESTLINGSTATE CHAMPION
2003ANTHONY CARUSO WRESTLINGSTATE CHAMPION
2003MICHAEL BLACKWELL WRESTLINGSTATE RUNNER UP
2003JESSICA ROTHENBERGSWIMMINGSTATE RUNNER UP
2003KEVIN LIPP WRESTLINGSTATE CHAMPION
2004KEVIN SILVERCROSS COUNTRY1ST TEAM - ALL OHIO
2005AARON HAYNES TRACK STATE CHAMPION
2005LOGAN CAMIN LACROSSEALL STATE
2006KEVIN LIPPWRESTLINGSTATE CHAMPION
2006BEN ROSSBASEBALL1ST TEAM - ALL OHIO
2007AVA HAYNESINDOOR TRACKSTATE CHAMPION
2007SAMANTHA FRIEDMANINDOOR TRACKSTATE CHAMPION
2007AVA HAYNES INDOOR TRACKSTATE CHAMPION
2007JENNIFER WARRENINDOOR TRACKSTATE CHAMPION
2007ALANA OIFINDOOR TRACKSTATE CHAMPION
2007AUDREY COOKINDOOR TRACKSTATE RUNNER UP - TEAM
2007ALANA OIF INDOOR TRACKSTATE RUNNER UP - TEAM
2007JENNIFER WARRENINDOOR TRACKSTATE RUNNER UP - TEAM
2007ASHLEY MILLINER INDOOR TRACKSTATE RUNNER UP - TEAM
2007AVA HAYNES INDOOR TRACKSTATE RUNNER UP - TEAM
2007TALYA STERLINGINDOOR TRACKSTATE RUNNER UP - TEAM
2007MELISSA FRIEDMANINDOOR TRACKSTATE RUNNER UP - TEAM
2007REBECCA WOLKOFFINDOOR TRACKSTATE RUNNER UP - TEAM
2007SAMANTHA FRIEDMANINDOOR TRACKSTATE RUNNER UP - TEAM
2007EMILY SYKESINDOOR TRACKSTATE RUNNER UP - TEAM
2008ELLIOT ROSENBAUMBASEBALL1ST TEAM - ALL OHIO
2008GRANT ARONSONTENNISSTATE RUNNER UP - DOUBLES
2008MARK GOLDBERGTENNISSTATE RUNNER UP - DOUBLES
2008BRAD GOLDBERG BASEBALL1ST TEAM - ALL OHIO
2008MAX SHERIDANBASKETBALL1ST TEAM - ALL OHIO
2010STEPHEN YARBROUGHFOOTBALL2ND TEAM - ALL OHIO
2010ALEX DRONZEK WRESTLINGSTATE CHAMPION
2010MARK GOLDBERGTENNISSTATE RUNNER UP
2012SAMMY GROSSWRESTLINGSTATE CHAMPION
2013RYAN HARRISWRESTLINGSTATE CHAMPION
2013JOHN DAVIS III BASKETBALL1ST TEAM ALL OHIO/DIVISION III PLAYER OF THE YEAR
2014SAMMY GROSS WRESTLINGSTATE CHAMPION
2014RYAN HARRIS WRESTLINGSTATE CHAMPION
2016TYRONE GIBSON BASKETBALL1ST TEAM - ALL OHIO
2016HANNAH KAHN, KATELYN PERRYMAN, ASHAUNTI GRIFFIN, MIA KNIGHTTRACKSTATE CHAMPION - RELAY
2016LEAH ROTER CROSS COUNTRYSTATE CHAMPION
2016BEN CONNOR FOOTBALL1ST TEAM - ALL OHIO
2017LEAH ROTER TRACK STATE CHAMPION
2017ASHLEY PERRYMAN, AYLA GAMBRELL, ASHAUNTI GRIFFIN, MIA KNIGHTTRACK STATE CHAMPION - RELAY
2017GIRLS TRACK & FIELD - DIVISION II TRACK STATE CHAMPION - TEAM
2018MIA KNIGHT TRACK STATE CHAMPION
2018MIA KNIGHT, ASHLEY PERRYMAN, CAYLA JEFF, ASHAUNTI GRIFFINTRACK STATE CHAMPION - RELAY
2018GIRLS TRACK & FIELD - DIVISION II TRACK STATE CHAMPION - TEAM
2019JAYSON WOODRICHBASKETBALL1ST TEAM - ALL OHIO

Championships

STATE CHAMPIONSHIPS 
2017 - Girls Track & Field - Division II
2018 - Girls Track & Field - Division II 
 
STATE RUNNER UP FINISH
2003 - Wrestling - Division III
 
REGIONAL CHAMPIONSHIPS 
2017 - Girls Track & Field - Division II
2018 - Girls Track & Field - Division II 
 
CONFERENCE CHAMPIONSHIPS
 
Baseball
1975 - East Suburban Conference
2002 - Metropolitan Area Conference
2003 - Metropolitan Area Conference
2006 – Chagrin Valley Conference
2007 – Chagrin Valley Conference
2012 - Chagrin Valley Conference
2013 - Chagrin Valley Conference
2014 - Chagrin Valley Conference 
 
Boys Basketball
1977 – East Suburban Conference
1978 - East Suburban Conference
1979 - East Suburban Conference
1980 - East Suburban Conference
1982 - East Suburban Conference
1983 - East Suburban Conference
1988 - East Suburban Conference
1990 - Metropolitan Area Conference
1992 - Metropolitan Area Conference
1993 - Metropolitan Area Conference
1994 - Metropolitan Area Conference
2009 - Chagrin Valley Conference
2014 - Chagrin Valley Conference  
2015 - Chagrin Valley Conference 
2016 - Chagrin Valley Conference
2017 - Chagrin Valley Conference
 
Girls Basketball
2011 - Chagrin Valley Conference
2014 - Chagrin Valley Conference
2015 - Chagrin Valley Conference  
 
Boys Cross Country
1972 - East Suburban Conference
1974 - East Suburban Conference
 
Girls Cross Country
1996 - Metropolitan Area Conference Football 
1986 - East Suburban Conference
1988 - East Suburban Conference
1989 – Metropolitan Area Conference
1990 - Metropolitan Area Conference
 
Golf
2000 - Metropolitan Area Conference
 2003 - Metropolitan Area Conference
2004 - Metropolitan Area Conference
 
Boys Soccer
2001 - Metropolitan Area Conference
2004 - Metropolitan Area Conference
2009 – Chagrin Valley Conference 
2012 - Chagrin Valley Conference
2013 - Chagrin Valley Conference
2014 - Chagrin Valley Conference
  
Girls Soccer
2007 – Chagrin Valley Conference
 
Boys Swimming
2004 - Metropolitan Area Conference
2005 - Metropolitan Area Conference
2020 - Chagrin Valley Conference 
2021 - Chagrin Valley Conference
 
Boys Tennis
1982 - East Suburban Conference
1983 - East Suburban Conference
1984 - East Suburban Conference
1985 - East Suburban Conference
1986 - East Suburban Conference
1987 - East Suburban Conference
1988 - East Suburban Conference
1990 - East Suburban Conference
1991 - East Suburban Tennis League
1992 - East Suburban Tennis League
1993 - East Suburban Tennis League
1994 - East Suburban Tennis League
1995 - East Suburban Tennis League
1996 - East Suburban Tennis League
2007 – Chagrin Valley Conference
2008 - Chagrin Valley Conference
2009 - Chagrin Valley Conference
2013 - Chagrin Valley Conference 
 
Girls Tennis 
1996 – Northeast Ohio Tennis League
2006 - Chagrin Valley Conference
2007 - Chagrin Valley Conference
 
Boys Track & Field
1989 - East Suburban Conference
2003 – Metropolitan Area Conference
2008 – Chagrin Valley Conference
 
Girls Track & Field
2006 – Chagrin Valley Conference
2007 – Chagrin Valley Conference
2015 - Chagrin Valley Conference  
 
Wrestling
2002 - Metropolitan Area Conference
2003 - Metropolitan Area Conference
2004 - Metropolitan Area Conference
2005 - Metropolitan Area Conference
2006 – Chagrin Valley Conference
2007 – Chagrin Valley Conference